Afbeelding van de Victoriafabriek en Van Der Wees aan het eind van de jaren 50
Afbeelding van de Victoriafabriek en Van Der Wees aan het eind van de jaren 50

In de rubriek Dordts DNA wordt iedere week een stukje geschiedenis van Dordrecht getoond aan de hand van een of meerdere foto’s, deze keer behandelen we de Victoriafabriek en Van Der Wees.

Twee bedrijven uit de rijke geschiedenis van Dordrecht. Rechtsboven zie je de letters Victoria van de Victoriafabriek, ook zie je van Der Wees, een transportbedrijf uit Dordrecht. De foto is gemaakt vanaf de Zwijndrechtse brug aan het eind van de jaren 50.

In 1896 werd in België het koekjes-en-chocolade merk Victoria opgericht. In 1904 kwam er ook een fabriek in Dordrecht te staan, die zie je op de foto boven het artikel. Op het hoogtepunt werkte ruim vierduizend mensen in deze fabrieken. Veelal jonge mensen gingen in de fabriek werken, daar dit beter en leuker werk was dan bijvoorbeeld het rondbrengen van post. In 1982 werd de fabriek gesloopt. Op de plek waar de fabriek stond zijn nu moderne huizen de te vinden.

Van der Wees is van oorsprong een Delfts bedrijf. In 1907 opgericht, zij verzorgden transporten in de richting van Rotterdam en Dordrecht. Na verloop van tijd kwam daar ook vervoer over water bij. Daarnaast is het zich vanaf dan ook bezig gaan houden met meer scheepwerfactiviteiten, zoals restauratie en onderhoud van schepen. Van Der Wees is nog steeds in Dordrecht actief, maar op een andere locatie. De haven en historische werf die je ziet heeft nu een andere functie gekregen, zo kun je er tegenwoordig bijvoorbeeld het kantoor van Tempo Team vinden.